понедељак, 6. фебруар 2017.

Registrovana pojava azijske voćne mušice - Gordana Cvetković

  Na teritoriji delovanja PSSS Niš u zasadu vinove loze i kupine registrovano je povećano prisustvo azijske voćne mušice  (Drosophila suzukii). 
 
  Prvi ulov imaga azijske voćne mušice registrovan je 13.09.2016. u zasadu kupine i vinove loze.

  Azijska voćna mušica  Drosophila suzukii  je štetočina koja napada širok spektar voćnih vrsta i napada plodove  u fazi zrenja. Ova invazivna štetočina može da pričini jako velike štete na svim voćnim vrstama koje imaju tanku pokožicu ploda i to na jagodi, malini, kupini, trešnji, višnji, breskvi, kajsiji, šljivi, smokvi i plodovima vinove loze.

  Oštećenja na plodovima nastaju polaganjem jaja, pri čemu ženke testerastom legalicom zasecaju pokožicu ploda u koji polažu jaja. Iz položenih jaja larve se pile za veoma kratko vreme, zavisno od temperature u proseku od 7 do 10 dana, a u jednom plodu može biti veći broj larvi. Napadnuti plodovi usled ishrane larvi brzo propadaju i podložni su truljenju.

  Odrasle jedinke veličine su oko 3mm. Mužjaci su sa tamnim pegama na prednjim krilima i dva češlja na prednjim nogama, dok ženke imaju karakterističnu testerastu legalicu kojom zasecaju pokožicu ploda u koji polažu jaja. Jedna ženka u toku svog životnog veka položi i do 600 jaja (u proseku oko 400). Jaja voćne mušice su ovalna i veličine do 0,6mm, larve bele boje i veličine do 4mm, dok su lutke veličine do 3mm i braon boje.

  Na teritoriji delovanja PSSS Niš tokom cele vegetacije vršen je monitoring i postavljane su lovne klopke u zasadima jagode, višnje, kupine, maline i vinove loze i  13.09.2016. godine u lovnim klopkama registrovano je prisustvo imaga kao i larve u  plodovima kupine i maline, a u bobicama grožđa nije registrovano  prisustvo larvi.

  Pošto u Srbiji ne postoje registrovani insekticidi za ovu štetočinu, proizvođačima voća se preporučuju sledeće mere borbe:

- Masovno izlovljavanje odraslih jedinki postavljanjem velikog broja klopki (atraktant: 150ml crvenog vina + 150ml jabukovog sirćeta + nekoliko kapi deterdženta za sudove)
- Skraćivanje intervala branja zrelih plodova u cilju što bržeg sklanjanja sa parcele.
- Obavezno uklanjanje i spaljivanje zaraženih i trulih plodova, kao i higijena ivica parcela (okolno divlje bilje može biti domaćin ovoj štetočini i predstavlja mesto njenog umnožavanja).
- Kontrola ambalaže i opreme za berbu.

  Raspoložive mere kontrole treba sprovesti na području celog regiona. U protivnom, ne mogu se očekivati zadovoljavajući rezultati.




Autor: Gordana Cvetković, spec. zaštite bilja 
Izvor: Psss.rs